Przewodnik

Przewodnik

 

Dotrzeć do bazy wędkarskiej w  Playas de Chacon można na dwa sposoby.

1.Samochodem z Polski  w zależności od miejsca początku podróży  przez Czechy, Niemcy, Francję do Hiszpanii. Koszt autostrady w Czechach na 10 dni to ok. 89 zł a na miesiąc 119 zł. Należy pamiętać, że na czeskie autostrady winietę należy  wykupić wcześniej. W Niemczech wszystkie autostrady są bezpłatne. Podróż przez francuskie autostrady będzie kosztować ok.100 euro w jedną stronę ale warto zapłacić.  Będąc już w Hiszpanii w miejscowości Figueres aby uniknąć dodatkowych opłat za autostradę należy wybrać drogę N-260 dalej A-26 do miejscowości Olot. Później należy się kierować przez miejscowość Vic do Manresa. Kolejno udajemy się drogą  w kierunku Lleida do miasta Fraga. Z miejscowości Fraga  do bazy można kierować się na Mequinenza lub Bujaraloz. Podróż z Polski z województwa śląskiego trwa ok. 22 godzin.

 

 

 Mapa

 

 

2.     Samolotem z Polski najlepiej lecieć do Barcelona El Prat lub Girona. El Prat jest dość dużym lotniskiem i dla kogoś, kto zbyt dużo nie podróżuje samolotem odnalezienie się na lotnisku może być kłopotliwe. Koszt podróży z podstawowym bagażem waha się od 400 zł do 700 zł w obie strony w zależności od terminu oraz wcześniejszej rezerwacji. Najczęściej do Hiszpanii lata Ryanair. Z kolei  Girona to bardzo małe lotnisko w którym odnajdziemy się bardzo szybko. Również wypożyczenie samochodu trwa bardzo krótko. Wynajęcie samochodu jest uzależnione od marki i terminu. Cena waha się od 200 zł do 500 zł za 7 dni przy założeniu, że zapłacimy depozyt w wysokości ok.1000euro (zwracany). Respektowane są tylko karty kredytowe. Bez depozytu cena wynajmu wzrasta do ponad 1000 zł za tydzień. Polecane wypożyczalnie to: Goldcar i Firefly. Odległość z lotniska Girona do bazy to 320 km i trochę ponad 3 godziny jazdy. Odległość z El Prat do Playas de Chacon to 260 km i ok 3 godzin jazdy.Z Gdańska odbywają się również loty na lotnisko Reus. Lotnisko położone najbliżej bazy(ok 140 km)

 

 

Niezbędne rzeczy na wyprawę.

Należy pamiętać, iż w Hiszpanii temperatury w okresie letnim mogą być dosyć wysokie dlatego niezbędnymi rzeczami które musimy zabrać to: okulary, nakrycie głowy, krem z filtrem. W okresie lipiec-sierpień temperatury w dzień mogą dochodzić do 45°C a w nocy ok. 20°C.W okresie listopad -styczeń temperatura w ciągu dnia to ok 10-15 °C a w nocy może spaść do ok. 0-5°C dlatego należy zabrać ze sobą coś cieplejszego.

Ręczniki, pościel oraz sprzęt wędkarski jest do dyspozycji w bazie.

 

Wyżywienie, alkohol.

W bazie do dyspozycji gości jest kompletnie wyposażony aneks kuchenny. W mieście Caspe oddalonej o 10 km od bazy znajdują się sklepy spożywcze, restauracje, bazar w których można zaopatrzyć się we wszystkie produkty spożywcze jak i alkohol. Ceny są bardzo podobne jak w Polsce. Wyjątkiem są papierosy. Cena 1 paczki wynosi ok 5 euro a wiec można zabrać ze sobą. Poniżej limity :

      Limity tytoniu na terenie Unii Europejskiej

Limity alkoholu na terenie Unii Europejskiej

Należy również pamiętać o Europejskiej karcie zdrowia.

 

 

Karta ważna jest rok od momentu jej wyrobienia. Jeśli ktoś czuje potrzebę może również wykupić sobie ubezpieczenie turystyczne. Koszt takiego ubezpieczenia na tydzień to ok. 110 zł. Ubezpieczenie możesz wykupić nie wychodząc z domu.

Poniżej link do ubezpieczenia:

>Kliknij tutaj<

 

O rzece

Ebro źródła ma w górach Kantabryjskich (prowincja Kantabria), płynie w kierunku południowo-wschodnim przez kotlinę Aragońską, dalej w postaci przełomu między miastem Caspe a Tortosą (prowincja Saragossa) przepływa przez nadbrzeżne góry Katalońskie i uchodzi do Morza Śródziemnego w prowincji Tarragona.

Ma długość 910km. Średnia głębokość rzeki to 6-9 metrów. Dzięki licznym dopływom z gór, od Navarry i La Rioja rzeka staje się szersza i bardziej obszerna. W Saragossie osiąga największą szerokość. Po przekroczeniu Katalonii, rzeka Ebro zawęża się. Zbudowano tutaj wielkie zapory, aby móc wykorzystać naturalne zasoby rzeki. Głównym rodzajem wykorzystania rzeki Ebro są połowy na ulubione przez wielu gatunki ryb, które w tej rzece osiągają największe rozmiary. Miasta położone nad rzeką Ebro to: Miranda de Ebro, Logrofio, Saragossa, Flix, Tortosa, Amposta.

Okolice miasteczka Caspe to raj dla wędkarzy. Rybostan Ebro to środowisko życia takich gatunków ryb jak: czarny bass – populacja szacowana na 5mln szt., sandacz – 5mln szt., karp – 35mln szt., sum europejski – 6mln szt. oraz liczna reprezentacja wyrośniętego okonia. Wędkarskim eldorado jest Rio Ebro w okolicach Playa de Chacon. To miejsce połowu sandacza.. Najczęściej poławiane sztuki to osobniki między 1-4 kg, ale doświadczeni łowcy tego gatunku wyciągają z wody nawet większe okazy.

Często przy połowie sandaczy, na wędce pojawi się okoń, którego długość dochodzi nawet do 60cm. Pod całkowitą ochroną jest bass czarny, którego nie wolno zabierać z łowiska, ani wykorzystywać kulinarnie.

Terminy połowów: połowy całoroczne, jednak łowi się w różnych okresach, ze względu na poławiane gatunki ryb.

Sum, karp - najlepszy okres połowu od marca do końca listopada.

Sandacz - najlepszy okres połowu od września do końca kwietnia.

Metoda łowienia: Sumy na przynęty naturalne (metody stacjonarne, spławikowe i gruntowe). Połowy karpiowe (metody karpiowe i spławikowe). Sumy i sandacze na spinning oraz na trolling.